Mapa deszczu – Jak korzystać  ?

Odpowiedź na pytanie gdzie jest deszcz jest bardzo prosta. Wystarczy, że skorzystasz z umieszczonego na naszej stronie mapa deszczu. Jego obsługa jest banalnie łatwa. Po wybraniu intersującego nas radaru a do wyboru mamy ich wiele: mapa deszczu, burz, śniegu, wiatru, fal, ciśnienia, widoczności oraz temperatury. Po wybraniu przez nas odpowiedniego mapa automatycznie dostosowuje się i ukazują się odpowiednie kolory, parametry oraz jednostki. Możemy również wyszukać interesującą nas miejscowość a także za pomocą + i – przybliżyć i oddalić mapę. Kolory opisane są w prawym dolnym roku od niebieskiego czyli o najsłabszym nasileniu do fioletowego o najsilniejszym. Obok pasku kolorów na dole mamy również możliwość obejrzenia prognozy pogody na następne kilka dni. Oczywiście po włączeniu strony mapa pojawia się automatycznie i ukazuje kierunek i nasilenie wiatru oraz kolory dotyczące informacji na temat opadów. Nie musisz zatem nic robić! Istnieje również możliwość zalogowania się i zapisu ulubionych przez nas miejsc i miejscowości oraz funkcji.

Fani burz – Mapa deszczu to coś dla was!

Oczywiście istnieje wielu fanów zjawisk pogodowych jakimi są burze. Na całym świecie jest pełno łowców burz. Radar burz, który znajduje się również w naszej mapie deszczu to ich niezbędnik. Dzięki niemu pogoń za burzą staje się o wiele prostsza. Pozwala także na ustalenie czy dana burza przypadkiem sama do nas nie przyjdzie. Po co wydawać pieniądze i jechać parędziesiąt kilometrów, by zobaczyć zjawiskową burzę i zrobić jej zdjęcia, jak może się okazać, że za kilka minut ona sama do nas dotrze? Mapa deszczu pomoże wam tego uniknąć i będziecie mogli się na nią dokładnie przygotować.

mapa deszczu

Niebezpieczeństwo jakie niosą za sobą burze i opady

Każdy pamięta tzw. Powódź tysiąclecia, która nawiedziła Polskę oraz Czechy, część Niemiec, Słowację i Austrię w 1997 roku. Co było przyczyną? Deszcz. Intensywne opady doprowadziły do zalania ogromnych terenów, przez co śmierć w naszym kraj poniosło 56 osób, a straty oszacowano na 3,5 miliarda dolarów. Wiele ludzi straciło domy i cały dorobek życia. Zetknięcie się ciepłych mas powietrza z nad morza Czarnego i Śródziemnego z zimnymi Bałtyckimi  spowodowało 4 dniowe intensywne ulewy, a po około 2 tygodniach kiedy przyszła kolejna fala ulew wszyscy byli zaskoczeni. Oczywiście to tylko jedna z setek powodzi spowodowanych opadami deszczu. Niebezpiecznym zjawiskiem są również wyładowania atmosferyczne zwane piorunami. Od ich uderzenie rocznie ginie ok. 1000 osób. Dlatego tak ważne jest korzystanie na bieżąco z mapy deszczu, by zabezpieczyć się na każdą ewentualność i nie dopuścić, by nas lub naszych bliskich coś takiego spotkało.

Jak działa mapa deszczu?

Radar meteorologiczny, czyli taki który zbiera informacje dla mapy deszczu działa następująco: wysyła on sygnał elektromagnetyczny w wąskich wiązkach, po czym odbiera sygnał odbitych fal od obiektów znajdujących się w atmosferze takich jak: chmury, opady oraz tych będących w ruchu jak np. wiatr. Innymi słowy odbiornik zbiera wszystkie fale po czym odnotowuje ich kierunek oraz odległość od odbiornika. Następnie dane te są umieszczanie na mapie w postaci kolorowych punktów. Dzięki coraz to nowszym technologiom jesteśmy w stanie w bardzo precyzyjny sposób zebrać wiele informacji, a wszystko po to, by ułatwić wam życie. Dlatego też korzystanie z naszego mapy deszczu jest całkowicie darmowe! Nie ma żadnych ukrytych kosztów, nie musicie się logować ani podawać maila. Mapa deszczu na naszej stronie został stworzony dla was.

Jak uniknąć deszczu?

Niestety nie jest to proste. Przewidzieć opady jest bardzo ciężko nawet z mapa deszczu. Czasami zdarza się że chmury deszczowe rodzą się z niczego, wtedy mogą nasz zaskoczyć. Często możemy zaobserwować to w gorące, upalne dni, gdy pogoda zmienia się z minuty na minutę. Słoneczny dzień w przeciągu 30 minut potrafi zmienić się w deszcz i burze. Do uniknięcia deszczu może nam się bardzo przydać mapa deszczu. Pokazuje nam ona opady na żywo oraz te, które miały miejsce w przeszłości jak i prognozy na przyszłość. Na podstawie tego możemy wywnioskować w którą stronę zmierzają chmury oraz kiedy do nas dotrą. Nasza mapa deszczu posiada również opcje prognozowania pogody oraz opadów. Możemy więc po prostu obserwować prognozę aby zaplanować sobie wyjazd. Jeżeli spodziewamy się podróży teraz, na mapie deszczu mamy również opcje radaru na żywo. Możemy wtedy zobaczyć gdzie aktualnie jest deszcz i w którą stronę zmierzają chmury. Innymi słowy mapa deszczu pokazuje nam opady, których możemy uniknąć.