Po co mi informacja gdzie jest deszcz?

Każdy z nas na pewno nie raz zadawał sobie pytanie gdzie jest deszcz. Szczególnie nachodzą nas takie myśli, kiedy spędzamy czas na świeżym powietrzu. Podczas pikników ze znajomymi, kiedy leżymy i obserwujemy chmury i nagle zauważymy ciemniejsze obłoki mogące nieść ze sobą opady deszczu każdy zrywa się i pędzi do domu, jednak nie zawsze dane chmury oznaczają deszcz. Warto w takich sytuacjach skorzystać z radaru deszczu umieszczonego na naszej stronie i sprawdzić gdzie jest deszcz, a następnie za pomocą obserwacji kierunku i mocy wiatru oraz prognoz znajdujących się na naszej mapie oszacować czy deszcz dotrze także do nas. Pytanie „ciekawe gdzie jest deszcz?” zadajemy sobie również podczas planowego lub spontanicznego wyjazdu nad morze. Jeżeli rano zdecydujecie się na spędzenie jednego dnia na Polskiej plaży, warto najpierw sprawdzić czy aby na pewno planów nie pokrzyżuje nam deszcz. Pomaga to też w podjęciu decyzji do jakiej miejscowości się udać, jeżeli zauważysz na mapie, że w danym obszarze możliwe jest pojawienie się deszczu, najlepiej od razu udaj się w inne, bezpieczniejsze miejsce. Gdzie jest deszcz zastanawiamy się także planując imprezę na świeżym powietrzu. Zanim zaprosisz gości na wieczór u siebie na działce lub ogródku sprawdź naszą mapę deszczu, aby spędzić miło wieczór i aby każdy był zadowolony ze wspólnie spędzonego czasu. 

gdzie jest deszcz

Kto może korzystać z radaru opadów?

Kiedy już zadasz sobie pytanie gdzie jest deszcz zdecyduj się na skorzystanie z naszego radaru opadów. Dlaczego? Ponieważ jest on bardzo łatwy w obsłudze, aby skorzystać z podstawowych funkcji nie trzeba nic robić, ponieważ radar opadów ładuje się automatycznie po włączeniu naszej strony, wystarczy jedynie wpisać nazwę miejscowości lub przybliżyć mapę w wybranym przez nas obszarze, a następnie odczytać kolor znajdujący się na mapie. Właśnie dlatego każdy może skorzystać z radaru opadów i sprawdzić gdzie jest deszcz. Dzieci jak i osoby starsze bez problemu sobie z nim poradzą. Radar opadów zawiera również informacje gdzie jest śnieg. Sprawdza się to fantastycznie dla osób kochających sporty zimowe, które wybierają się w góry, bo przecież jedziemy w góry, by skorzystać z uroków i zalet śniegu i nie chcemy, by spotkał nas deszcz. Na naszej stronie z łatwością sprawdzisz gdzie jest deszcz a gdzie śnieg. Najlepsze jest to, że działa on na każdym jednym urządzeniu! Nie masz pod ręką komputera? Włącz naszą stronę na telefonie, bądź tablecie. Masz dostęp do internetu? –sprawdź gdzie jest deszcz! Z naszego radaru możesz korzystać z każdego miejsca na świecie. Radar opadów działa na każdym kontynencie i obejmuje każde miejsce. Zawiera dane z całego świata. Nieważne gdzie jesteś na pytanie „gdzie jest deszcz” zawsze znajdziesz odpowiedź na naszej stronie. Przydaje się to szczególnie podczas wakacji w tropikalnych krajach takich jak Tajlandia, gdzie deszcze bywają bardzo częste, intensywne i pojawiają się naprawdę znienacka. Taki deszcz potrafi popsuć każdy wyjazd, dlatego warto bardzo często korzystać z radaru opadów, ponieważ pogoda w mgnieniu oka się zmienia.

Jak to działa?

Dane na mapie zbierane są ze specjalnych radarów, które wysyłają fale elektromagnetyczne do atmosfery, które to są odbijane od każdego zjawiska takiego jak deszcz, wiatr czy chmury. Po odnotowaniu potrzebnych danych są one umieszczane na mapie. Najnowsza technologia pozwala na zbieranie wielu szczegółowych informacji i uaktualniania ich na bieżąco, a wszystko po to, by ułatwić życie ludziom i nieść odpowiedź na pytanie gdzie jest deszcz.

Ludzie od zawsze interesowali się pogodą i starali się ją przewidywać, jednak prawdopodobnie dopiero w 1900 roku odnotowano pierwszy zapis umożliwiający używanie fal radiowych do wykrywania obiektów. Wtedy to Nikola Tesla zauważył, że gdy krzykniemy i odpowie nam echo to znając kierunek z którego pochodzi odbity dźwięk, jego prędkość oraz prędkość światła jesteśmy w stanie zlokalizować obiekt, od którego dźwięk ten się odbił. Od tego zaczęła się przygoda wszystkich radarów, jednak badania i ulepszanie tej technologii bardzo intensywnie trawa do dziś.

Kto najczęściej sprawdza gdzie jest deszcz?

Gdzie jest deszcz i w którą stronę się przemieszcza sprawdzamy podczas okresu, w którym najczęściej on występuje niosąc ze sobą wiele powodzi. Dzięki radarowi opadów możemy oszacować gdzie, przez jaki czas oraz jak intensywnie będzie padać, a co za tym idzie jesteśmy w stanie się do tego przygotować. Gdzie jest deszcz najczęściej sprawdzają osoby mieszkające na terenach najbardziej narażonych na powodzie, które podczas takich intensywnych opadów tracą domy, samochody bądź inne wartościowe rzeczy. Jeżeli wiedzą, że za kilka dni zaczną się ulewy mogą je odpowiednio zabezpieczyć. Kolejną grupą ludzi, którzy szczególnie latem sprawdzają gdzie jest deszcz są osoby posiadające działki oraz domki z ogródkiem. Dzięki deszczowi nie muszą marnować dziesiątek litrów wody do ich podlewania. Najgorsze co może być to marnowanie pół godziny oraz wielu pieniędzy na podlewanie ogródka, gdy godzinę później deszcz zrobi to za nas. Właśnie dlatego zanim zaczniesz podlewanie sprawdź gdzie jest deszcz i w którą stronę przemieszczają się chmury deszczowe. Jest to ważne również dla rolników, którzy dysponują hektarami ziemi, w ten sposób są w stanie zabezpieczyć się przed suszą, która niszczy doszczętnie ich plony. Gdzie jest deszcz sprawdzają również kierowcy przed podróżą, aby wiedzieć jakie warunki będą panowały na drodze i by móc się do nich przygotować. Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji kiedy będąc w trasie podczas ulewy nagle wycieraczki się psują i przestają działać, aby temu zapobiec wystarczy skorzystać z mapy opadów.